Следене на сателити в реално време.

Sunday, December 20, 2009



>>>ГЛАСУВАЙТЕ ЗА НАС ТУК<<<



Според мен страницата на която се натъкнах вчера е доста интересна. Тъй като тя предоставя възможност за "наблюдение" на движението на даден сателит или група от сателите около земята. Системата е базирана върху Google Maps. Също така добре е да споменем, че съществува категории на спътниците (смисъл телевизионни, военни,
метеорологични и.т.н). Страницата позволява търсене на даден сателит по името му, специален идентификатор, космически команден индентификационен номер или дори година на изстрелването му в космоса. При избор на конкретен сателит отдясно на страницата се отпечатва информация за:

--- Текуща дата, час
--- Географска ширина
--- Географска дължина
--- Ректасцензия
--- Деклинация
--- Азимут
--- Кота
--- Височина (км)
--- Височина (мили)
--- Скорост (км/с)
--- Скорост (мили/с)
--- Затъмнение

Връзка:

www.n2yo.com
REAL TIME SATELLITE TRACKING (Английски език)
СЛЕДЕНЕ НА САТЕЛИТИ В РЕАЛНО ВРЕМЕ

Сблъскването на Американски и Руски сателит

Sunday, December 6, 2009



>>>ГЛАСУВАЙТЕ ЗА НАС ТУК<<<


13Февруари, 2009г.


Горе става ужасно претъпкано в небето ни.

Гледайки нагоре във голямото и обширно небе, вие дори неосъзнавате, че там мястото вече се изчерпва, казоно образно или метафорично.

За нещастие докато това все още не е вярно, това не означава, че сблъсъци няма да се случат - и шансът за това зависи много от това, че нещо евентуално ще се блъсне в нещо друго.

Досега в около земното пространство се намираха само отломки от създадени от мчовека обекти, парчета от изхвърлени ракети, изведени от експлоатация сателити или просто продукти оставени след човешка дейност, които естествено се блъскат един с друг. И от както числеността им наброява 17,000 те вече свободно си "плуват" там.

Миналият вторник обаче, Американски Комуникационен спътник изстрелян през 1997 се сблъскал с Руски сателит, който бил изстрелян през 1993. Руският сателит е бил изведен от употреба доста преди това и се носел около земната орбита известно време. И американският сателит просто неуспял да го избегне по пътя си - БУМ !!!

Чрез тези два сателите "боклукът" обикалящ около земята се увеличава, но за наше щастие той се следи от NASA.

Изпращайки все повече неща в космоса, сигурно само ще увеличим шанса за сблъсък между тях - докато не измислим някакъв своеобразен щит (поле).

Ако желаете да научите още по въпроса за тези два сателита, както и за други ефекти от изструлването на сателити, то потърсете допълнителни материали из мрежата.

Източник: Atomicmpc.com.au